Ortodontas, odontologas, stomatologas ar tiesiog dantistas?

Norint kreiptis pagalbos dėl kreivų ar sugedusių dantų, reikia žinoti koks žodis kurį specialistą apibūdina. Susigaudyti visose mokslo klasifikacijose nežinant tikrųjų sąvokų – tikrai sunku. Kalbant apie su dantimis susijusius mokslus, painiavą svarbu padėti išnarplioti ne tik specialistams, bet ir jų pacientams.

Pradėkime nuo visiems gerai žinomo dantisto sąvokos. Dauguma iki šiol kasdieninėje kalboje tebenaudoja šią sąvoką. Tačiau patys specialistai ją kiek primiršo, o kai kurie žmonės net klausia, ar ši sąvoka tebevartojama. Įdomiausia yra tai, jog tarptautinių žodžių žodynas šį žodį aiškina labai savitai. Dantistas [pranc. dantiste < lot. dens (kilm. dentis) – dantis], dantų gydymo specialistas praktikas, nebaigęs aukštosios mokyklos. Galbūt todėl kai kurie specialistai ir vengia šio žodžio, bei jį pakeičia kitais.

Stomatologo sąvoka būtų viena iš galinčių pakeisti žodį dantistas, tačiau stomatològija [stomato+logija] – mokslas apie burnos ertmės organų (ypač dantų) ligas ir jų gydymą. Taigi, ši sąvoka apima kur kas daugiau nei dantų gydymas, tačiau mažiau nei estetinis ar kitoks jų tvarkymas.

Kiek siauresnė yra odontologo sąvoka. Odontològija [odus (kilm. odontos) + logija] –  mokslas apie dantis ir jų ligas. Ji taip pat neapima dantų tvarkymo, tačiau bent jau apsiriboja šių žmogui reikalingų „įrankių“ gydymu. Todėl ir universitetuose ruošiami specialistai gauna gydytojo odontologo profesinę kvalifikaciją. Įdomu tai, kad Vilniaus universitete šio dėstomo mokslo aprašyme yra pabrėžiama, jog renkantis šią specialybę svarbi yra ne tik mokymosi kokybė, bet ir asmeninės savybės. Taigi, tikėtina, jog apsilankę pas odontologą, susipažinsite su nuoširdžiu, sąžiningu, savitvarda ir atjauta pasižyminčiu, mokančiu išklausyti profesionalu.

Dažnai odontologai gauna ir ortodontų specialybę, taigi vienas specialistas gali atlikti gana daug Jūsų labui. Tai – specifinė, vien dantų tvarkymą apibūdinanti sąvoka. Ortodòntas [orto+ gr. odus (kilm. odontos) — dantis], dantų ir žandikaulių anomalijų specialistas. Lietuvoje šių specialistų nėra daug, prieš 7 metus jų buvo vos apie 60. Tačiau šiandien jų yra paruošiama daugiau.

Taigi, priklausomai nuo savo dantų būklės ir jiems reikiamos pagalbos, Jūs galite kreiptis į atitinkamus specialistus. Ir jei netyčia pavadinsite savo odontologą dantistu, manau, jis labai nenustebs. Turbūt tik nusišypsos ir paaiškins skirtumą tarp skirtingų specialybių.


Pilnas kainininkas...
©2015 Sveiki Dantys - Visos teisės saugomos.
X
Svarbi informacija dėl slapukų
Naudodamiesi šia svetaine, jūs sutinkate su slapukų naudojimu pagal mūsų Privatumo taisyklės .