Nesikreipiate į odontologus, nes Jums trūksta laiko ir noro pas juos lankytis? Jums nemalonu, kai jie lenda į Jūsų burną ir dar kiša ten nemalonius įrankius, keliančius keistus garsus ir net skausmus? O gal Jūs tiesiog turite dentofobiją – odontologų baimę?
Kas yra dentofobija? Tai baimės forma, kurios metu bijoma konkrečios specialybės žmonių – odontologų. Įvairių mokslinių tyrimų buvo nustatyta, jog šią baimę turi kas antras pasaulio žmogus, tačiau pati baimė yra skirtingo lygio. Aukščiausio lygmens atveju neprisiverčiama nueiti pas odontologus arba pas juos apsilankius nuolat jaučiamas skausmas ir baimė arba panašūs neigiami jausmai. Žemiausio lygmens atveju, apsilankymai pas odontologus taip pat sukelia daug nemalonių akimirkų.
Kodėl kyla dentofobija? Manoma, kad ši baimė lyg bendra visuomenės patirtis pereina iš kartos į kartą. Ankstesniais laikais odontologijos paslaugos buvo teikiamos labai primityviomis priemonėmis: mašinos buvo griozdiškos ir triukšmingos, o įrankiai nebuvo tinkamai pritaikyti ir sterilizuoti. Tai sukeldavo ne tik baimes, bet ir skausmus. Tai gali būti viena iš priežasčių, kodėl bijome šių specialistų. Kita priežastis gali būti tai, kad dirbama labai jautrioje ir nepatogiai prieinamoje žmogaus kūno srityje. Ne visi nori taip „atsiverti“, be to gana nepatogu ilgai išbūti išsižiojus. Taigi, šie nepatogumai taip pat gali kelti nenorą ir net baimę.
Kaip šią baimę įveikti? Žinoma, logiškai mąstant bijoti nėra ko. Tačiau kartais vien pozityvaus mąstymo neužtenka. Vienu iš geresnių pasiūlymų yra laikomas nuolatinė dantų ir burnos priežiūra. Tai lemia retesnį apsilankymą pas odontologą, o profilaktinė apžiūra tikrai nėra skausminga, jei rūpinatės savo dantimis.
Kiti įdomūs baimės įveikimo būdai. Pirmasis, neseniai Londono mokslininkų išrastas begarsis dantų gręžimo aparatas, kuris ne tik tylus, bet ir leidžia klausytis mėgstamos muzikos. Žinoma, šis išradimas naujas, todėl greitai jis nepasieks Lietuvos odontologijos klinikų. Taip pat baimių įveikimui į pagalba ateina tokie įdomūs patarimai kaip uostyti levandas prieš apsilankymą pas odontologą. Tačiau neįrodyta, kad tai tikrai veiksminga.
Bendri baimės įveikimo dėsningumai. Pirmasis žingsnis yra baimės apmąstymas. Jei pastebėjote, kad turite šią baimę, pagalvokite ar ji jums netrukdo gyventi. Taip pat svarbu apgalvoti, ką galima padaryti ar pakeisti. Antrasis žingsnis – nebėkite, net jei labai bijote, drebate ir panašiai. Nė viena baimė neįveikiama bėgant nuo jos. Trečias žingsnis – susidūrus su baime, reikia giliai kvėpuoti ir bandyti save įtikinti, jog nėra priežasties bijoti. Ir ketvirtas žingsnis – meskite lauk nereikalingas mintis.
Taigi, sėkmės įveikiant odontologų baimes ir bendraujant su šiais specialistais kaip pagalba Jūsų nuostabiai savijautai ir šypsenai.
Pilnas kainininkas...