Kas gi tie retinuoti ir protiniai dantys?

Kiekvienas iš mūsų esame girdėję sakant, jog skausmingai dygsta protinis dantis. Tačiau ar kas susimąstėme kas jie ir kam reikalingi? Vedama smalsumo, pasidomėjau tuo pati ir dalinuosi patirtimi su Jumis.

Kas gi tie retinuoti ir protiniai dantys?

Retinuoti arba protiniai dantys. Paprasčiausiai įvedus į google protiniai dantys, gauname informacijos apie tai, kodėl jie šalinami ir netgi kaip iškęsti skausmą jų dygimo metu. Tačiau pasidomėjus giliau suprantame, kiek sudėtingos informacijos galima rasti apie tokius elementarius dalykus kaip dantys. Teigiama, kad žmogui gamtos ir, žinoma, genetikos nulemta turėti 32 dantis. Būtent šių paskutinių išdygusių protinių dantų išdygimas suformuoja pilną dantų eilę.

Kuo skiriasi retinuoti dantys nuo protinių? Teigiama, jog retinuoti dantys yra visiškai susiformavę, tačiau taip ir neišdygę. Galima rasti daugybę priežasčių, tačiau nedaigiųjų dantų atveju labai svarbu, kokioje padėtyje jie yra ir ar tai netrukdo laisvai kramtyti bei nekelia jokių problemų. O pastarosios gali būti tikrai nemalonios – dantų ėduonis, dantenų ir periodonto uždegimai. Tuo tarpu protiniai dantys laikomi ne mažesne problema. Jie dažnai išdygsta kreivi, išdygsta nepilnai arba visai neišdygsta (retinuoti dantys). Dėl dygimo žmogaus protinės brandos laikotarpiu, jie taip ir vadinami – protiniais (tretieji krūminiai) dantimis. Pats dygimo procesas gana skausmingas ir nemalonus.

Ką daryti pradėjus dygti protiniams dantims? Žinoma, vertėtų kreiptis į specialistus, kad dantis būtų patikrintas ir prireikus ištrauktas. Iki tol skausmą galima malšinti nuskausminamaisiais, tačiau tai pašalins tik simptomą. Taigi, vis dėl to reikės kreiptis į odontologą.

Kodėl jie šalinami? Šių paskutiniųjų dantų dygimas ne tik nemalonus ir skausmingas, bet gali sukelti kitų rimtų problemų. Kaip jau minėta, jie gali išdygti netaisyklingai arba tiesiog neišdygti, nes neturi tam vietos. Taigi, dantys šalinami dėl daugelio priežasčių.

Viena iš priežasčių yra būtent tai, kad dantys auga netaisyklingoje pozicijoje. Kita iš priežasčių yra tai, kad dantys taip ir nepasiekia kandimo plokštumos dėl vietos trūkumo. Dar viena iš nemalonių priežasčių yra ta, kad apie dantį gali išsivystyti infekcija (perikoronitas). Infekcija vystosi dėl besikaupiančio maisto likučių, nekokybiško išsivalymo. Pats dantis ir sukelia tokias problemas, kaip sunkus tinkamas išdygusių dantų valymas. Teigiama, kad dėl to padidėja karieso, gingivito, periodontito ir kitų ligų atsiradimo rizika. Taip pat išdygęs dantis sutrikdo normalų sąkandį, o tai sukelia daug nepatogumų. Taigi, danties pašalinimas yra logiškiausia išeitis tokioje situacijoje.

Kiek tai kainuoja? Kadangi dantis sunkiai prieinamas, o dažnai ir netaisyklingas ar kitaip komplikuotas, tai tokio danties pašalinimo kaina svyruoja nuo pusantro iki keturių šimtų litų. Tačiau ši kaina neturėtų Jūsų gąsdinti, nes Jums suteikiama reikalinga pagalba. O ir palyginus su kainomis kitose užsienio šalyse, tai nėra taip jau ir brangu.

Taigi, jei Jums dygsta protiniai dantys, stenkitės išlikti ramūs ir pasirūpinti tinkama pagalba, kurią Jums gali suteikti tokios odontologijos klinikos, kaip „Sveiki dantys“, Vilniuje. Kituose miestuose pagalbą Jums suteiks kiti specialistai ir klinikos.